Yeast extract
La 100 g, Yeast extract furnizează 180 calorii, 3.5 g carbohidrați, 40.7 g proteine și 0 g fibre.
= 180 kcal
Calorii după cantitate
Căutare avansată
Sortare
Baze de date
180kcal 9% RI Doză de referințăReferința energetică zilnică UE/UK de 2 000 kcal utilizată pe etichetele nutriționale ale alimentelor ambalate (Reg. 1169/2011). Comutați pe opțiunea US pentru Valorile Zilnice FDA.
76%Scor nutriționalScor nutriționalProporția din cei 23 nutrienți evaluați ai acestui aliment care obțin un scor bun raportat la calorii, o sursă bună de nutrienți benefici, menținând un conținut scăzut de grăsimi saturate, sodiu și zaharuri adăugate.23 disponibili din 33 nutrienți totali cu o Valoare Zilnică23din33
Proteine40,7g90% kcal
Glucide3,5g8% kcal
Grăsimi0,4g2% kcal
Fibre 0g
Bogat în
Defalcare completă a nutrienților
Referință
Proximale
- Proteine ProteineConstruiește și repară țesuturile, activează enzimele și hormonii. Este formată din aminoacizi, nouă dintre aceștia nu pot fi sintetizați de organism.UK adult RI: 50 g/day40.7g40.7g81%
- Grăsimi GrăsimiToate grăsimile combinate: saturate, mononesaturate, polinesaturate și trans. Transportă vitaminele liposolubile (A, D, E, K) și furnizează 9 kcal per gram.UK adult RI: 70 g/day0.40g0.40g1%
- Carbohydrate CarbohydrateToți carbohidrații combinați: zaharuri, amidon și fibre. Calculat prin scăderea apei + proteinelor + grăsimilor + cenușii din masa totală a alimentului, de unde "prin diferență".UK adult RI: 260 g/day3.50g3.50g1%
- Fibre FibreCarbohidrații vegetali pe care organismul nu îi poate digera. Hrănesc bacteriile intestinale, încetinesc absorbția zaharurilor și susțin digestia regulată. Adulți din UK: țintă 30 g/zi.UK adult RI: 30 g/day0g0g0%
Carbohidrați
- Zaharuri ZaharuriZaharuri naturale + adăugate combinate (mono- și dizaharide).UK adult RI: 90 g/day1.60g1.60g2%
Steroli
Vitamine
- Vitamina C Vitamina CAntioxidant hidrosolubil + cofactor în sinteza colagenului. Se pierde ușor în apa de gătit și prin expunere la aer.UK adult RI: 80 mg/day0mg0mg0%
- Vitamina B1 (tiamină) Vitamina B1 (tiamină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul carbohidraților și funcția nervoasă. Cerealele integrale, carnea de porc și leguminoasele sunt surse bune.UK adult RI: 1,1 mg/day4.10mg4.10mg373%
- Vitamina B2 (riboflavină) Vitamina B2 (riboflavină)Vitamină B hidrosolubilă pentru producerea energiei, creșterea celulară și sănătatea pielii. Produsele lactate, ouăle și carnea slabă sunt cele mai dense surse.UK adult RI: 1,4 mg/day11.9mg11.9mg850%
- Vitamina B3 (niacină) Vitamina B3 (niacină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul energetic. Organismul poate produce și o parte din niacin din aminoacidul triptofan.UK adult RI: 16 mg/day64.0mg64.0mg400%
- Vitamina B6 Vitamina B6Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul aminoacizilor și sinteza neurotransmițătorilor.UK adult RI: 1,4 mg/day1.60mg1.60mg114%
- Folat FolatVitamină B hidrosolubilă esențială pentru sinteza ADN-ului și diviziunea celulară. Crucială înainte de concepție și în primul trimestru de sarcină pentru prevenirea defectelor de tub neural.UK adult RI: 200 µg/day2620µg2620µg1.310%
- Vitamina B12 Vitamina B12Vitamină B hidrosolubilă esențială pentru formarea globulelor roșii și sistemul nervos. Se găsește în mod natural doar în alimente de origine animală, veganii au nevoie de alimente fortificate sau suplimente.UK adult RI: 2,5 µg/day14.5µg14.5µg580%
- Vitamina A Vitamina AVitamină liposolubilă pentru vedere, funcția imunitară și piele. Măsurată în echivalenți de activitate a retinolului (RAE), astfel încât sursele vegetale și animale sunt comparabile.UK adult RI: 800 µg/day0µg0µg0%
- Vitamina D Vitamina DVitamină liposolubilă esențială pentru absorbția calciului și sănătatea oaselor. Pielea o sintetizează și din lumina solară, astfel că aportul alimentar contează cel mai mult în timpul iernii.UK adult RI: 5 µg/day0µg0µg0%
Minerale
- Calciu CalciuMineral esențial pentru densitatea osoasă, contracția musculară și transmiterea semnalelor nervoase.UK adult RI: 800 mg/day70.0mg70.0mg9%
- Fier FierTransportă oxigenul în hemoglobină. Fierul vegetal (non-hem) se absoarbe mai puțin eficient decât fierul din carne (hem), combinați cu vitamina C pentru a îmbunătăți absorbția.UK adult RI: 14 mg/day2.90mg2.90mg21%
- Magneziu MagneziuCofactor în peste 300 de reacții enzimatice, metabolism energetic, relaxare musculară, reglarea tensiunii arteriale.UK adult RI: 375 mg/day160mg160mg43%
- Fosfor FosforMineral major pentru oase, stocarea energiei (ATP) și membranele celulare. Prezent pe scară largă în alimentele bogate în proteine.UK adult RI: 700 mg/day950mg950mg136%
- Potasiu PotasiuMineral electrolitic care contrabalansează efectul sodiului asupra tensiunii arteriale. Concentrat în fructe, legume, fasole și lactate.UK adult RI: 2.000 mg/day2100mg2100mg105%
- Sodiu SodiuMineral consumat în principal ca sare (clorură de sodiu). Excesul crește tensiunea arterială la persoanele sensibile la sare.UK adult RI: 2.400 mg/day4300mg4300mg179%
- Zinc ZincOligomineral pentru funcția imunitară, vindecarea rănilor și simțul gustului. Absorbit cel mai bine din alimente de origine animală; fitații din cereale reduc absorbția.UK adult RI: 10 mg/day2.70mg2.70mg27%
- Cupru CupruOligomineral implicat în metabolismul fierului și în țesutul conjunctiv.UK adult RI: 1 mg/day0.20mg0.20mg20%
- Mangan ManganOligomineral pentru formarea oaselor și enzimele antioxidante.UK adult RI: 2 mg/day0.19mg0.19mg10%
- Iod IodOligomineral esențial pentru sinteza hormonilor tiroidieni. Produsele lactate, fructele de mare și sarea iodată sunt principalele surse.UK adult RI: 150 µg/day49.0µg49.0µg33%
Altele
- Chlorine, Cl6630mg6630mg829%
Yeast extract: informații cheie
Sursă bună de
- How many calories are in Yeast extract?
- Yeast extract has 180 calories per 100 g.
- How much protein is in Yeast extract?
- Yeast extract provides 40.7 g of protein per 100 g.
- How many carbs are in Yeast extract?
- Yeast extract contains 3.5 g of carbohydrate per 100 g, including 0 g of fibre.
- How much fat is in Yeast extract?
- Yeast extract has 0.4 g of fat per 100 g.
Valorile sunt afișate pentru porția selectată și la 100 g. % RI urmează Dozele de Referință UK / UE (Reg. 1169/2011) pentru adulți și copii de 4+ ani. Doar orientativ, nu reprezintă consultanță medicală sau dietetică (Termeni & Condiții §3).