LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust
La 100 g, LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust furnizează 243 calorii, 23.1 g carbohidrați, 12.1 g proteine și 2.1 g fibre.
= 243 kcal
Calorii după cantitate
Căutare avansată
Sortare
Baze de date
243kcal 12% RI Doză de referințăReferința energetică zilnică UE/UK de 2 000 kcal utilizată pe etichetele nutriționale ale alimentelor ambalate (Reg. 1169/2011). Comutați pe opțiunea US pentru Valorile Zilnice FDA.
70%Scor nutriționalScor nutriționalProporția din cei 23 nutrienți evaluați ai acestui aliment care obțin un scor bun raportat la calorii, o sursă bună de nutrienți benefici, menținând un conținut scăzut de grăsimi saturate, sodiu și zaharuri adăugate.23 disponibili din 33 nutrienți totali cu o Valoare Zilnică23din33
Proteine12,1g20% kcal
Glucide23,1g38% kcal
Grăsimi11,4g42% kcal
Fibre 2,1g
Bogat în
Defalcare completă a nutrienților
Referință
Proximale
- Proteine ProteineConstruiește și repară țesuturile, activează enzimele și hormonii. Este formată din aminoacizi, nouă dintre aceștia nu pot fi sintetizați de organism.UK adult RI: 50 g/day12.1g12.1g24%
- Grăsimi GrăsimiToate grăsimile combinate: saturate, mononesaturate, polinesaturate și trans. Transportă vitaminele liposolubile (A, D, E, K) și furnizează 9 kcal per gram.UK adult RI: 70 g/day11.3g11.3g16%
- Carbohydrate CarbohydrateToți carbohidrații combinați: zaharuri, amidon și fibre. Calculat prin scăderea apei + proteinelor + grăsimilor + cenușii din masa totală a alimentului, de unde "prin diferență".UK adult RI: 260 g/day23.1g23.1g9%
- Fibre FibreCarbohidrații vegetali pe care organismul nu îi poate digera. Hrănesc bacteriile intestinale, încetinesc absorbția zaharurilor și susțin digestia regulată. Adulți din UK: țintă 30 g/zi.UK adult RI: 30 g/day2.10g2.10g7%
Carbohidrați
- Zaharuri ZaharuriZaharuri naturale + adăugate combinate (mono- și dizaharide).UK adult RI: 90 g/day3.74g3.74g4%
Grăsimi și acizi grași
Steroli
Proteine și aminoacizi
Vitamine
- Vitamina C Vitamina CAntioxidant hidrosolubil + cofactor în sinteza colagenului. Se pierde ușor în apa de gătit și prin expunere la aer.UK adult RI: 80 mg/day0mg0mg0%
- Vitamina B1 (tiamină) Vitamina B1 (tiamină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul carbohidraților și funcția nervoasă. Cerealele integrale, carnea de porc și leguminoasele sunt surse bune.UK adult RI: 1,1 mg/day0.29mg0.29mg26%
- Vitamina B2 (riboflavină) Vitamina B2 (riboflavină)Vitamină B hidrosolubilă pentru producerea energiei, creșterea celulară și sănătatea pielii. Produsele lactate, ouăle și carnea slabă sunt cele mai dense surse.UK adult RI: 1,4 mg/day0.26mg0.26mg19%
- Vitamina B3 (niacină) Vitamina B3 (niacină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul energetic. Organismul poate produce și o parte din niacin din aminoacidul triptofan.UK adult RI: 16 mg/day3.57mg3.57mg22%
- Vitamina B5 (acid pantotenic) Vitamina B5 (acid pantotenic)Vitamină B hidrosolubilă implicată în coenzima A, esențială pentru metabolismul energetic și sinteza hormonilor, colesterolului și globulelor roșii.UK adult RI: 6 mg/day0.57mg0.57mg10%
- Vitamina B12 Vitamina B12Vitamină B hidrosolubilă esențială pentru formarea globulelor roșii și sistemul nervos. Se găsește în mod natural doar în alimente de origine animală, veganii au nevoie de alimente fortificate sau suplimente.UK adult RI: 2,5 µg/day0.61µg0.61µg24%
- Vitamina A Vitamina AVitamină liposolubilă pentru vedere, funcția imunitară și piele. Măsurată în echivalenți de activitate a retinolului (RAE), astfel încât sursele vegetale și animale sunt comparabile.UK adult RI: 800 µg/day48.0µg48.0µg6%
- Vitamina E Vitamina EAntioxidant liposolubil care protejează membranele celulare de daunele oxidative. Nucile, semințele și uleiurile vegetale sunt cele mai dense surse.UK adult RI: 12 mg/day0.90mg0.90mg8%
- Vitamina K Vitamina KVitamină liposolubilă esențială pentru coagularea sângelui și metabolismul osos. Concentrată în verdeturi cu frunze închise.UK adult RI: 75 µg/day5.70µg5.70µg8%
Minerale
- Calciu CalciuMineral esențial pentru densitatea osoasă, contracția musculară și transmiterea semnalelor nervoase.UK adult RI: 800 mg/day167mg167mg21%
- Fier FierTransportă oxigenul în hemoglobină. Fierul vegetal (non-hem) se absoarbe mai puțin eficient decât fierul din carne (hem), combinați cu vitamina C pentru a îmbunătăți absorbția.UK adult RI: 14 mg/day2.11mg2.11mg15%
- Magneziu MagneziuCofactor în peste 300 de reacții enzimatice, metabolism energetic, relaxare musculară, reglarea tensiunii arteriale.UK adult RI: 375 mg/day24.0mg24.0mg6%
- Fosfor FosforMineral major pentru oase, stocarea energiei (ATP) și membranele celulare. Prezent pe scară largă în alimentele bogate în proteine.UK adult RI: 700 mg/day207mg207mg30%
- Potasiu PotasiuMineral electrolitic care contrabalansează efectul sodiului asupra tensiunii arteriale. Concentrat în fructe, legume, fasole și lactate.UK adult RI: 2.000 mg/day195mg195mg10%
- Sodiu SodiuMineral consumat în principal ca sare (clorură de sodiu). Excesul crește tensiunea arterială la persoanele sensibile la sare.UK adult RI: 2.400 mg/day578mg578mg24%
- Zinc ZincOligomineral pentru funcția imunitară, vindecarea rănilor și simțul gustului. Absorbit cel mai bine din alimente de origine animală; fitații din cereale reduc absorbția.UK adult RI: 10 mg/day1.55mg1.55mg16%
- Cupru CupruOligomineral implicat în metabolismul fierului și în țesutul conjunctiv.UK adult RI: 1 mg/day0.14mg0.14mg14%
- Mangan ManganOligomineral pentru formarea oaselor și enzimele antioxidante.UK adult RI: 2 mg/day0.27mg0.27mg13%
- Seleniu SeleniuOligomineral care susține metabolismul hormonilor tiroidieni și apărarea antioxidantă. Nucile de Brazilia sunt cea mai densă sursă.UK adult RI: 55 µg/day27.1µg27.1µg49%
LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust: informații cheie
Sursă bună de
- How many calories are in LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust?
- LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust has 243 calories per 100 g.
- How much protein is in LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust?
- LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust provides 12.1 g of protein per 100 g.
- How many carbs are in LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust?
- LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust contains 23.1 g of carbohydrate per 100 g, including 2.1 g of fibre.
- How much fat is in LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust?
- LITTLE CAESARS 14" Original Round Meat and Vegetable Pizza, Regular Crust has 11.4 g of fat per 100 g.
Valorile sunt afișate pentru porția selectată și la 100 g. % RI urmează Dozele de Referință UK / UE (Reg. 1169/2011) pentru adulți și copii de 4+ ani. Doar orientativ, nu reprezintă consultanță medicală sau dietetică (Termeni & Condiții §3).