Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen)
La 100 g, Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen) furnizează 157 calorii, 0 g carbohidrați, 26.3 g proteine și 0 g fibre.
= 157 kcal
Calorii după cantitate
Căutare avansată
Sortare
Baze de date
157kcal 8% RI Doză de referințăReferința energetică zilnică UE/UK de 2 000 kcal utilizată pe etichetele nutriționale ale alimentelor ambalate (Reg. 1169/2011). Comutați pe opțiunea US pentru Valorile Zilnice FDA.
83%Scor nutriționalScor nutriționalProporția din cei 12 nutrienți evaluați ai acestui aliment care obțin un scor bun raportat la calorii, o sursă bună de nutrienți benefici, menținând un conținut scăzut de grăsimi saturate, sodiu și zaharuri adăugate.12 disponibili din 33 nutrienți totali cu o Valoare Zilnică12din33
Proteine26,3g67% kcal
Glucide0g0% kcal
Grăsimi5,8g33% kcal
Fibre 0g
Defalcare completă a nutrienților
Referință
Proximale
- Proteine ProteineConstruiește și repară țesuturile, activează enzimele și hormonii. Este formată din aminoacizi, nouă dintre aceștia nu pot fi sintetizați de organism.UK adult RI: 50 g/day26.3g26.3g53%
- Grăsimi GrăsimiToate grăsimile combinate: saturate, mononesaturate, polinesaturate și trans. Transportă vitaminele liposolubile (A, D, E, K) și furnizează 9 kcal per gram.UK adult RI: 70 g/day5.78g5.78g8%
- Carbohydrate CarbohydrateToți carbohidrații combinați: zaharuri, amidon și fibre. Calculat prin scăderea apei + proteinelor + grăsimilor + cenușii din masa totală a alimentului, de unde "prin diferență".UK adult RI: 260 g/day0g0g0%
- Fibre FibreCarbohidrații vegetali pe care organismul nu îi poate digera. Hrănesc bacteriile intestinale, încetinesc absorbția zaharurilor și susțin digestia regulată. Adulți din UK: țintă 30 g/zi.UK adult RI: 30 g/day0g0g0%
Carbohidrați
- Zaharuri ZaharuriZaharuri naturale + adăugate combinate (mono- și dizaharide).UK adult RI: 90 g/day0g0g0%
Grăsimi și acizi grași
Steroli
Vitamine
- Vitamina B1 (tiamină) Vitamina B1 (tiamină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul carbohidraților și funcția nervoasă. Cerealele integrale, carnea de porc și leguminoasele sunt surse bune.UK adult RI: 1,1 mg/day0.10mg0.10mg9%
- Vitamina B3 (niacină) Vitamina B3 (niacină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul energetic. Organismul poate produce și o parte din niacin din aminoacidul triptofan.UK adult RI: 16 mg/day6.72mg6.72mg42%
- Vitamina B5 (acid pantotenic) Vitamina B5 (acid pantotenic)Vitamină B hidrosolubilă implicată în coenzima A, esențială pentru metabolismul energetic și sinteza hormonilor, colesterolului și globulelor roșii.UK adult RI: 6 mg/day0.62mg0.62mg10%
- Vitamina B6 Vitamina B6Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul aminoacizilor și sinteza neurotransmițătorilor.UK adult RI: 1,4 mg/day0.30mg0.30mg21%
- Vitamina B12 Vitamina B12Vitamină B hidrosolubilă esențială pentru formarea globulelor roșii și sistemul nervos. Se găsește în mod natural doar în alimente de origine animală, veganii au nevoie de alimente fortificate sau suplimente.UK adult RI: 2,5 µg/day1.22µg1.22µg49%
Minerale
- Fier FierTransportă oxigenul în hemoglobină. Fierul vegetal (non-hem) se absoarbe mai puțin eficient decât fierul din carne (hem), combinați cu vitamina C pentru a îmbunătăți absorbția.UK adult RI: 14 mg/day1.27mg1.27mg9%
- Zinc ZincOligomineral pentru funcția imunitară, vindecarea rănilor și simțul gustului. Absorbit cel mai bine din alimente de origine animală; fitații din cereale reduc absorbția.UK adult RI: 10 mg/day3.55mg3.55mg36%
- Seleniu SeleniuOligomineral care susține metabolismul hormonilor tiroidieni și apărarea antioxidantă. Nucile de Brazilia sunt cea mai densă sursă.UK adult RI: 55 µg/day10.1µg10.1µg18%
Altele
Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen): informații cheie
Sursă bună de
- How many calories are in Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen)?
- Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen) has 157 calories per 100 g.
- How much protein is in Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen)?
- Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen) provides 26.3 g of protein per 100 g.
- How many carbs are in Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen)?
- Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen) contains 0 g of carbohydrate per 100 g, including 0 g of fibre.
- How much fat is in Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen)?
- Agneau, côte ou côtelette, grillée/poêlée (aliment moyen) has 5.8 g of fat per 100 g.
Valorile sunt afișate pentru porția selectată și la 100 g. % RI urmează Dozele de Referință UK / UE (Reg. 1169/2011) pentru adulți și copii de 4+ ani. Doar orientativ, nu reprezintă consultanță medicală sau dietetică (Termeni & Condiții §3).