Seal, ringed, meat (Alaska Native)
La 100 g, Seal, ringed, meat (Alaska Native) furnizează 142 calorii, 0 g carbohidrați, 28.4 g proteine și 0 g fibre.
= 142 kcal
Căutare avansată
Sortare
Baze de date
142kcal 7% RI Doză de referințăReferința energetică zilnică UE/UK de 2 000 kcal utilizată pe etichetele nutriționale ale alimentelor ambalate (Reg. 1169/2011). Comutați pe opțiunea US pentru Valorile Zilnice FDA.
80%Scor nutriționalScor nutriționalProporția din cei 10 nutrienți evaluați ai acestui aliment care obțin un scor bun raportat la calorii, o sursă bună de nutrienți benefici, menținând un conținut scăzut de grăsimi saturate, sodiu și zaharuri adăugate.10 disponibili din 33 nutrienți totali cu o Valoare Zilnică10din33
Proteine28,4g80% kcal
Glucide0g0% kcal
Grăsimi3,2g20% kcal
Fibre—
Apă67,4g
Defalcare completă a nutrienților
Referință
Proximale
- Proteine ProteineConstruiește și repară țesuturile, activează enzimele și hormonii. Este formată din aminoacizi, nouă dintre aceștia nu pot fi sintetizați de organism.UK adult RI: 50 g/day28.4g28.4g57%
- Grăsimi GrăsimiToate grăsimile combinate: saturate, mononesaturate, polinesaturate și trans. Transportă vitaminele liposolubile (A, D, E, K) și furnizează 9 kcal per gram.UK adult RI: 70 g/day3.20g3.20g5%
- Carbohydrate CarbohydrateToți carbohidrații combinați: zaharuri, amidon și fibre. Calculat prin scăderea apei + proteinelor + grăsimilor + cenușii din masa totală a alimentului, de unde "prin diferență".UK adult RI: 260 g/day0g0g0%
Grăsimi și acizi grași
Steroli
Vitamine
- Vitamina B1 (tiamină) Vitamina B1 (tiamină)Vitamină B hidrosolubilă pentru metabolismul carbohidraților și funcția nervoasă. Cerealele integrale, carnea de porc și leguminoasele sunt surse bune.UK adult RI: 1,1 mg/day0.14mg0.14mg13%
- Vitamina B2 (riboflavină) Vitamina B2 (riboflavină)Vitamină B hidrosolubilă pentru producerea energiei, creșterea celulară și sănătatea pielii. Produsele lactate, ouăle și carnea slabă sunt cele mai dense surse.UK adult RI: 1,4 mg/day0.53mg0.53mg38%
- Vitamina B5 (acid pantotenic) Vitamina B5 (acid pantotenic)Vitamină B hidrosolubilă implicată în coenzima A, esențială pentru metabolismul energetic și sinteza hormonilor, colesterolului și globulelor roșii.UK adult RI: 6 mg/day0.65mg0.65mg11%
- Vitamina A Vitamina AVitamină liposolubilă pentru vedere, funcția imunitară și piele. Măsurată în echivalenți de activitate a retinolului (RAE), astfel încât sursele vegetale și animale sunt comparabile.UK adult RI: 800 µg/day116µg116µg14%
Minerale
- Calciu CalciuMineral esențial pentru densitatea osoasă, contracția musculară și transmiterea semnalelor nervoase.UK adult RI: 800 mg/day5.00mg5.00mg1%
- Fier FierTransportă oxigenul în hemoglobină. Fierul vegetal (non-hem) se absoarbe mai puțin eficient decât fierul din carne (hem), combinați cu vitamina C pentru a îmbunătăți absorbția.UK adult RI: 14 mg/day19.6mg19.6mg140%
- Fosfor FosforMineral major pentru oase, stocarea energiei (ATP) și membranele celulare. Prezent pe scară largă în alimentele bogate în proteine.UK adult RI: 700 mg/day238mg238mg34%
- Sodiu SodiuMineral consumat în principal ca sare (clorură de sodiu). Excesul crește tensiunea arterială la persoanele sensibile la sare.UK adult RI: 2.400 mg/day110mg110mg5%
Seal, ringed, meat (Alaska Native): calorii în funcție de cantitate
- 100 g142 kcal
- 150 g213 kcal
- 200 g284 kcal
- 250 g355 kcal
Seal, ringed, meat (Alaska Native): informații cheie
Sursă bună de
- How many calories are in Seal, ringed, meat (Alaska Native)?
- Seal, ringed, meat (Alaska Native) has 142 calories per 100 g.
- How much protein is in Seal, ringed, meat (Alaska Native)?
- Seal, ringed, meat (Alaska Native) provides 28.4 g of protein per 100 g.
- How many carbs are in Seal, ringed, meat (Alaska Native)?
- Seal, ringed, meat (Alaska Native) contains 0 g of carbohydrate per 100 g.
- How much fat is in Seal, ringed, meat (Alaska Native)?
- Seal, ringed, meat (Alaska Native) has 3.2 g of fat per 100 g.
Valorile sunt afișate pentru porția selectată și la 100 g. % RI urmează Dozele de Referință UK / UE (Reg. 1169/2011) pentru adulți și copii de 4+ ani. Doar orientativ, nu reprezintă consultanță medicală sau dietetică (Termeni & Condiții §3).